هارمونی خیال

وبلاگ تخصصی ویولن

جواب به سئوال دوست عزیز مازیار در رابطه با مارک های خوب آرشه و اینکه چگونه یک آرشه خوب انتخاب کنیم 
با عرض سلام خدمت دوست عزیز

راستش در رابطه با مارک های خوب آشه اطلاع چندانی ندارم چرا که همه میدونیم این روزها اونقدر اجناس تقلبی در بازار زیاد شده که به استناد مارک نمیشه خرید مطمئنی داشت بهترین راه تست آرشه هست

برای تست آرشه

1- آرشه رو به پایین و به طور موازی با زاویه دید خودتون قرار بدین. چوب آرشه باید کاملا صاف و بدون هیچ گونه پیچ خوردگی باشه. حتی اگه یه ذره انحنا در این زاویه دیدن برین سراغ یک آرشه ی دیگه

2- آرشه رو کاملا شل کنید و اونو روی یک سطح کاملا صاف مثل میز قرار بدین دقت کنید که قسمت میانی چوب آرشه باید مثل نوک و ته آرشه با سطح تماس پیدا کنه. اگه اینطور نباشه معنیش اینه که قسمت میانی آرشه مقداری از انحنای خودشو از دست داده *** وقتی از آرشه استفاده نمی کنید اونو کاملا شل کنید این کار باعث میشه آرشه انحنا و در نتیجه کارایی مناسب خودشو از دست نده ***

3- حالا و قتشه با آرشه بنوازید. اول مطمئن بشید به آرشتون مقدار کافی کلیفون زدین شروع کنید به نوازندگی به صدای تولید شده توجه کنید ببنید انتظار شمارو براورد میکنه ؟ 

یکی دیگه از راه های خوب برای جواب گرفتن از آرشه نواختن در حالت آرشه پرانی است مثل اسپیکاتو یا سالتانو

دقت کنید که آیا آرشه با ریتمی ثابت به عقب و جلو حرکت میکند؟

گر برای پس گرفتن آرشه باید خودتونو بکشید این آرشه بالانس مناسبی نداره


استفاده از محتوای این پست با ذکر منبع www.harmony2.blogfa.com بلامانع است.

نوشته شده در جمعه هشتم مهر 1390ساعت 18:55 توسط حمید فقیری| |

با عرض سلام خدمت دوستان هنرمندم. عزیزی در مورد خرید ویولن راهنمایی خواسته بود، جوابشونو اینجا گذاشتم تا همه استفاده کنند.

در حال حاضر اکثر ویولون های توی بازا چینی هستند و مارکTF  بیشترین استفاده رو داره که فکر میکنم از TF-140 که حدود قیمتش 100 هزار تومان هست شروع میشه تا TF-800 و بالاتر که قیمتشون بالای 700 هزار تومانه. ولی یک نکته ی مهم هست که باید ذکر کنم اونم اینکه بعضی مواقع ارزش ساز به اندازه ی قیمت ساز نیست. به طور مثال زیاد پیش اومده کهً روی ساز مارک   TF 300 زده شده اما صدا دهی ساز حتی از TF_142 هم کمتره و یا برعکس که این امر باید توسط اساتید محترم چک بشه. علاوه بر ویولن های TF ، ویولن های دست ساز هم در بازار موجوده که خیلی از اساتید اونها رو پیشنهاد میکنند که حدود قیمت این ساز ها هم از 500 هزار تومان به بالاست.  

برای شروع TF-142  خوبه و کفاف میده اما نظر من اینه که اگه تصمیم هنرجو واسه ادامه دادن نوازندگی قطعی هست مدلهای بالاتر رو انتخاب کنه چرا که بعد از مدتی هنرجو مستلزم به تعویض ساز میشه، و قیمت ساز هم افزایش پیدا میکنه و هم ساز و در نتیجه ساز خوب تو بازار کم میشه.

بهترین راه:

بهترین را برای هنر جویان عزیزی که میخوان تازه شروع کنند و در مورد خرید سازمردد هستند اینه که ابتداً استاد خودشونو انتخاب کنند تا توسط  ایشون یک مرکز فروش مناسب به  هنرجو معرفی بشه. و هنگام خرید ساز حتماً با فروشنده شرط کنید که در صورت تائید شدن ساز توسط استادتون سازو خریدارری میکنید.

قیمت ساز رو به استاد مربوطه یاد آوری کنید تا ارزش ساز نسبت به قیمتش برابر و مناسب باشه.

با آرزوی موفقیت برای تمام دوستان عزیز و فعال در عرصه ی هنر.

 

نوشته شده در چهارشنبه پنجم فروردین 1388ساعت 19:37 توسط حمید فقیری| |

قالب : پيچك